Op zondag 15 november om 14.00 uur geeft drs. Stieneke Kruyer in Hortus Alkmaar aan de Berenkoog de lezing Arabischsprekende wetenschappers in de Islamitische Gouden Eeuw. Ze vertelt over geleerden die belangrijke bijdragen leverden aan de geneeskunde, wiskunde, astronomie en techniek. Een ticket kost €6,00, inclusief koffie of thee.
Wat heeft de Alchemistentuin ermee te maken?
De lezing is er ter gelegenheid van de opening van de Alchemistentuin in Hortus Alkmaar. Daar groeien bijzondere geneeskrachtige planten. De tuin laat zien hoe de natuurwetenschappen zich in de westerse wereld ontwikkelden. Er is vooral aandacht voor de stap van oude kennis over planten als medicijn naar de geneesmiddelen van nu. Bij dat verhaal hoort ook het werk van Arabischsprekende geleerden. Hun kennis en ontdekkingen vonden later hun weg naar Europa.
Wie waren deze wetenschappers?
De geleerden uit de Islamitische Gouden Eeuw kwamen in de middeleeuwen uit allerlei delen van het uitgestrekte Arabische rijk, zoals Syrië, Perzië, Egypte en Spanje. Ze vertaalden werken van de oude Grieken. En ze gingen verder. Met eigen onderzoek en nieuwe inzichten deden ze medische ontdekkingen, lieten ze de wiskunde bloeien en ontwikkelden ze geavanceerde astronomische instrumenten. Ingenieurs ontwierpen vernuftige waterklokken.
Waarom kennen we ze zo slecht?
Veel van hun werken werden later in het Latijn vertaald en in Europa gebruikt, maar de geleerden zelf en hun bijdragen zijn hier nog weinig bekend. In haar lezing stelt Stieneke Kruyer ze aan je voor. Zo krijg je een bredere kijk op de geschiedenis van de wetenschap die in de Alchemistentuin centraal staat. Na afloop kun je die geschiedenis zelf zien groeien, gewoon in de eigen Alkmaarse hortus.
Praktische informatie
- Wanneer: zondag 15 november, 14.00 uur
- Waar: Hortus Alkmaar, Berenkoog 43, 1822 BH Alkmaar
- Kosten: €6,00, inclusief koffie of thee
- Tickets: via hortusalkmaar.weticket.io
- Meer informatie: hortusalkmaar.nl
- Hortus steunen? Speel je mee met de VriendenLoterij, dan kun je je lot koppelen aan Stichting Hortus Alkmaar met registratiecode 22457. Bel hiervoor met de VriendenLoterij Ledenservice: 088 020 1020.


















































