Theater De Vest in Alkmaar organiseert de Zing-Cirkel, een laagdrempelige en warme zangbijeenkomst voor senioren met dementie, Parkinson, afasie of hersenletsel, samen met hun partner, familielid of mantelzorger. Op maandag 7 september begint een nieuwe reeks, in de Pleinzaal van het theater. Vanaf 10.30 uur is er koffie of thee en een gesprek, van 11.00 tot 12.00 uur wordt er samen gezongen.
Wat gebeurt er tijdens een Zing-Cirkel?
Zorg-Zangeres Sanne Mallant leidt de bijeenkomsten en ziet steeds opnieuw wat zingen teweegbrengt. "Als we samen zingen, zien we de mens achter de ziekte weer tevoorschijn komen," zegt ze. "Er openen ineens weer deuren die steeds vaker moeilijk te bereiken zijn en daarmee vormt samen zingen een ingang naar waardevol contact." Een bekende melodie klinkt en iemand die net nog moeite had met spreken, zingt spontaan mee. Iemand met Parkinson beweegt soepeler tijdens en na het zingen, en echtgenoten vinden elkaar weer terug, niet als mantelzorger en zorgbehoevende, maar als man en vrouw.
Waarom werkt zingen zo goed bij een kwetsbaar brein?
Tijdens het zingen worden grote delen van het brein tegelijk actief: gebieden voor geheugen, taal, emoties en beweging werken samen. Bij mensen met een kwetsbaar brein blijven muziek en bekende liederen vaak opvallend lang toegankelijk. Zingen zorgt daarnaast voor meer gelukshormonen, die bijdragen aan ontspanning, plezier en een gevoel van verbinding. Sanne: "We nodigen senioren met een kwetsbaar brein en hun naasten van harte uit om zelf te komen beleven wat zingen voor hen kan betekenen. Iedereen is welkom: het gaat niet om mooi zingen, maar om samen beleven."
Waarom in een theater en niet in een zorginstelling?
Wat deze Zing-Cirkel bijzonder maakt, is de plek: niet achter de deuren van een zorginstelling, maar midden in het cultureel hart van Alkmaar. Voor mensen met een kwetsbaar brein wordt de wereld vaak steeds kleiner. Een theater dat bewust ruimte voor hen maakt, laat zien dat zij er ook gewoon bij horen. Dat voelen deelnemers ook zo. "Wat fijn om hier weer te zijn. Ik kwam hier vroeger altijd," zegt een deelnemer met dementie.
Na drie pilotbijeenkomsten, die door de deelnemers uitsluitend met negens en tienen werden beoordeeld, krijgt de Zing-Cirkel nu een vervolg in Theater De Vest.
Praktische informatie
- Wanneer: maandag 7 september, inloop vanaf 10.30 uur, zingen van 11.00 tot 12.00 uur
- Waar: Pleinzaal, Theater De Vest, Alkmaar
- Voor wie: senioren met een kwetsbaar brein (zoals dementie, Parkinson, afasie of hersenletsel) samen met partner, familielid of mantelzorger
- Kaarten: te koop via de website van Theater De Vest of aan de balie in het theater
- Meer informatie: via Zorg-Zangeres Sanne Mallant, info@sannemallant.nl


















































