Van zaterdag 16 mei tot en met zondag 28 juni 2026 is bij Kunstuitleen Alkmaar aan de Bergerweg de tentoonstelling BEESTIG te zien. Vijf kunstenaars laten het dier zien zoals je het niet verwacht: niet als lief huisdier of schattig plaatje, maar als fantasiewezen, hoofdrolspeler of directe spiegel van menselijk gedrag.
Wie zijn de vijf?
Amber Veel (Sint Pancras, 1981) groeide vlakbij Alkmaar op en keerde er na haar studie aan de Gerrit Rietveld Academie en de Royal Drawing School in Londen naar terug. Als taxidermist en kunstenaar conserveert ze dierenhuid met plantaardige technieken die ze leerde in arctisch Zweden — voor haar is de huid letterlijk het grensgebied tussen binnen en buiten, leven en dood. Ze won in 2024 de Victoriefonds Cultuurprijs Visuele Kunsten en was recent nog te zien in het Stedelijk Museum Alkmaar.
Henrique van Putten (Nijkerkerveen, 1977) werkt vanuit Gouda en maakt beelden en wandkleden van textiel, bevolkt met dierfiguren en fantasiecreaties. "Mijn werk vertelt een verhaal over de gelijktijdigheid van hoop en het onvermijdelijk falen," schrijft ze op haar website — dieren zijn voor haar fabels geworden, een vertederend omhulsel voor iets wat anders te zwaar zou wegen.
Thamar Haak (Drachten, 1978) schildert groot in olieverf op verweerde ondergronden: oude houten panelen, gebruikt als klustafel, of afgedankte legertenten. Haar werk is 'unheimisch', aldus haar eigen omschrijving: het mag best een beetje wringen. Jacobien de Rooij (Rotterdam, 1947) tekent al meer dan een halve eeuw monumentale werken die in de collecties hangen van het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum en Museum Boijmans Van Beuningen. In BEESTIG is zij aanwezig met tekeningen die dieren en natuur samenvoegen in grote, stille composities. Gabrielle van de Laak (Vught, 1958) sluit de rij: een schilder en aquarellist die vanuit haar atelier direct aan de Waal put uit het landschap om haar heen, en materiaal gebruikt als metafoor voor de kwetsbaarheid van de menselijke natuur.
Wat verbindt hen?
De vijf kennen elkaar niet als vaste groep, maar hun werk raakt aan dezelfde vragen: waarom vinden we sommige dieren schattig en andere eng? En wat zegt die reactie over onszelf? Ze werken met uiteenlopende technieken — van schilderkunst en tekeningen tot keramiek, textiel en ruimtelijk werk — maar delen een interesse in instinct, lichamelijkheid en de dunne grens tussen mens en dier. Humor en vervreemding gaan daarin vaak hand in hand.
Kom samen kijken
De expositieruimte van Kunstuitleen Alkmaar is gratis te bezoeken. Je hoeft niets te lenen of te kopen om binnen te komen. De werken variëren van speels en kleurrijk tot verstild en confronterend — voor wie van dieren houdt, maar ook openstaat voor een andere blik.
- Tentoonstelling: 16 mei t/m 28 juni 2026
- Locatie: Kunstuitleen Alkmaar, Bergerweg 1, Alkmaar
- Toegang: gratis
- Openingstijden expositieruimte: maandag t/m vrijdag 9.00–17.00 uur, zaterdag en zondag 12.00–17.00 uur
- Meer info: kunstuitleenalkmaar.nl


















































