Politiek

(Jongeren)debat 'Woningcrisis' in De Alkenaer

Naast de tafelgasten worden alle bezoekers uitgenodigd mee te praten

Gepubliceerd: 11 oktober 2024

(Jongeren)debat 'Woningcrisis' in De Alkenaer

De Alkenaer Podium voor Cultuur & Debat is een nieuw debatcentrum op het Ritsevoort in Alkmaar, vooral gericht op jongeren om hun stem te laten horen. Het eerste debat vindt plaats op donderdag 17 oktober met als onderwerp de huidige woningcrisis.

‘Er is in Nederland een groot tekort aan woningen. Dit komt onder andere door de groeiende bevolking, lange bouwprocedures en beperkte bouwgrond. Voor veel mensen is het hierdoor lastig een woning te vinden die aansluit bij hun wensen en mogelijkheden. Daarom wil de Rijksoverheid dat er 900.000 woningen gebouwd worden tot en met 2030’.

Dit bericht is terug te vinden op de website van de Rijksoverheid. Op de effecten, die de woningcrisis heeft op degenen, die inmiddels (misschien al jaren) wanhopig op zoek zijn woonruimte, wordt verder niet ingegaan.

Effecten op jongvolwassenen, die nog steeds bij hun ouders moeten wonen, die worstelen met de hoge kosten van wonen, de beperkte (of geen) beschikbaarheid van betaalbare huizen en de psychologische last van een onzekere toekomst. Want hoe kan je je ontwikkelen als je maar niet verder komt?

Aan de grote tafel nemen plaats:

  • Monique Stam, voorzitter van Woon Gangmakers: een netwerkorganisatie die zich inzet voor de versnelling van de woningbouw. Hiervoor werkte zij als lokaal politicus en wethouder van de gemeente Heerhugowaard.
  • Feiko van der Veen, socioloog en 10 jaar werkzaam geweest als gemeenteraadslid op het gebied van woningbouw in Alkmaar. Hij geeft cursussen over de woningcrisis.
  • Julia Osendarp, zelfstandig journaliste. Voor het Noordhollands Dagblad schreef zij een reeks artikelen over woningzoekenden.
  • Finn Langenberg, Alkmaarder en woningzoekende in de stad.
  • Nicole van Wijk, bestuurder van stichting Woonwaard Noord-Kennemerland.

Naast de tafelgasten worden alle bezoekers uitgenodigd mee te praten, ideeën naar voren te brengen en ervaringen te delen.

Tijdens de komende debatten worden de volgende onderwerpen besproken: 14 november ‘Plastische chirurgie’,18 december ‘Hoe gezond zijn jongeren mentaal?’, 20 februari ‘Wat is dan liefde’, 20 maart ‘AI’, 17 april ‘Rol van vrijwilligers’.

Het debat wordt mede mogelijk gemaakt door ‘Impuls Jongerencultuur’ van de Gemeente Alkmaar.

Meer Politiek:

Alkmaar verdient geen stilstand. Alkmaar verdient een stem

Alkmaar verdient geen stilstand. Alkmaar verdient een stem

13 maart 2026

ingezonden mededeling

In Alkmaar zitten sommige politici al zó lang in de raad dat een hele generatie inwoners hen nooit anders heeft gekend. Twintig, dertig, soms bijna veertig jaar dezelfde namen. Wat ooit begon als betrokkenheid, is uitgegroeid tot een vaste positie aan tafel.

Nieuw platform voor vrouwen in de Alkmaarse politiek

Nieuw platform voor vrouwen in de Alkmaarse politiek

6 maart 2026

De lancering op Internationale Vrouwendag

Op Internationale Vrouwendag, zondag 8 maart, wordt een nieuw platform gelanceerd dat vrouwen in de Alkmaarse politiek met elkaar wil verbinden en zichtbaarder wil maken. Het initiatief brengt vrouwelijke raadsleden, commissieleden en andere politiek betrokken vrouwen uit verschillende partijen samen.

Veiligheid vraagt om meer dan camera’s

Veiligheid vraagt om meer dan camera’s

27 februari 2026

Column Sasja Spek

Veiligheid vraagt om luisteren, leren en durven kiezen

Speeddaten met toekomstige raadsleden

Speeddaten met toekomstige raadsleden

27 februari 2026

Wat vind jij belangrijk in Alkmaar?

In vijf minuten jouw stem laten horenWat vind jij belangrijk in Alkmaar? Wonen, zorg, verkeer, energie, rondkomen? Op donderdag 5 maart kun je daar rechtstreeks over in gesprek met toekomstige raadsleden tijdens een avond met speeddates in Bibliotheek Kennemerwaard.

Alle 14 Alkmaarse politieke partijen samen in debat

Alle 14 Alkmaarse politieke partijen samen in debat

6 februari 2026

Verkiezingen 2026

Alle partijen op één podiumOp woensdag 11 maart 2026 komen alle veertien Alkmaarse politieke partijen samen voor één groot verkiezingsdebat in TAQA Theater De Vest. In de week vóór de gemeenteraadsverkiezingen gaan zij met elkaar in gesprek over de toekomst van de stad. Het debat draagt de naam De Stem van Alkmaar en wil kiezers helpen overzicht te krijgen in een steeds voller politiek landschap.

Het dorp laat mijn groene hart kloppen

Het dorp laat mijn groene hart kloppen

6 februari 2026

Column Fabian Zoon - fractiezitter Partij voor de Dieren

In 1999, op de drempel van de vorige eeuw, verhuisde ik van Alkmaar Overdie naar Koedijk. Een dorp dat ik al kende door mijn schoonvader, die brugwachter was op

Nieuwe regels in Alkmaar

Nieuwe regels in Alkmaar

9 januari 2026

Dit verandert er in 2026

Openbare ruimte: minder vrijblijvend De gemeente Alkmaar scherpt de regels aan voor het gebruik van de openbare ruimte. Dat raakt onder meer mensen die spullen

GroenLinks-PvdA presenteert de conceptkandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026

GroenLinks-PvdA presenteert de conceptkandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026

7 november 2025

mix van ervaren raadsleden en frisse nieuwkomers

GroenLinks-PvdA presenteert de conceptkandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. In totaal stellen 24 Alkmaarders zich beschikbaar: een mix van ervaren raadsleden en frisse nieuwkomers. Lijsttrekker is Maaike Kardinaal, inmiddels zeven jaar actief in de Alkmaarse politiek in zowel coalitie als oppositie.

Groot woonevent in de Stadsfabriek

Groot woonevent in de Stadsfabriek

10 oktober 2025

In woorden kun je niet wonen

Van praten naar plannenVrijdag 17 oktober organiseert GroenLinks-PvdA Alkmaar het Politieke Woonevent 2025 in de Stadsfabriek. Centraal staat één vraag: hoe doorbreken we de wooncrisis in en rond Alkmaar, met betaalbare huizen, tempo in de bouw en prettige buurten?

In woorden kun je niet wonen

In woorden kun je niet wonen

26 september 2025

Column Tineke Bouchier -Raadslid GroenLinks-PvdA Alkmaar

Iedereen voelt het: een huis vinden is lastig. Jongeren die op zichzelf willen wonen, gezinnen die groter willen wonen of ouderen die juist kleiner willen wonen – allemaal lopen ze tegen dezelfde muur aan: te weinig betaalbare woningen. Met als gevolg: lange wachttijden voor een woning. In Alkmaar zijn er volgens de SVNK 6.765 actief woningzoekenden (13% van alle Alkmaarse huishoudens).

€56 miljoen voor Alkmaar

€56 miljoen voor Alkmaar

26 september 2025

Begroting 2026: wat merkt u ervan?

Geld naar sport, wegen en verlichtingHet college presenteert een sluitende conceptbegroting 2026 en wil €56 miljoen investeren in verduurzaming, wegen en fietspaden, openbare verlichting, cultuur, scholen, dorpshuizen en sport (zoals Hoornse Vaart). De totale conceptbegroting telt €561 miljoen. Volgens het college blijven de lokale lasten “zo laag mogelijk”.

SP wil Alkmaar koppelen aan Palestijnse stad

SP wil Alkmaar koppelen aan Palestijnse stad

19 september 2025

Stedenband met Nablus op tafel

De SP kondigde voor de raadsvergadering van donderdag 18 september een motie aan voor een stedenband tussen Alkmaar en Nablus. Volgens indiener Rigo Wijdoogen i

OPA wil einde aan medicijnverspilling

OPA wil einde aan medicijnverspilling

15 augustus 2025

Niet alleen geld, ook milieu

OPA wil einde aan medicijnverspilling

Zou het wandelend bos in de Mare even stil kunnen blijven staan?

Zou het wandelend bos in de Mare even stil kunnen blijven staan?

18 juli 2025

Column Peter van Loon (fractielid OPA)

Een pas op de plaats! Ik kwam mevrouw een aantal weken geleden tegen in het winkelcentrum de Mare tijdens het boodschappen doen. Ze stond bij de ingang van haar

Zomerreces

Zomerreces

11 juli 2025

Column Mieke Biesheuvel (raadslid Leefbaar Alkmaar)

Zoals misschien wel bekend heeft de politiek ‘vakantie’ zoals de vakanties in het onderwijs gelden. In die periode zijn er geen vergaderingen of bijeenkomsten, al lopen de andere werkzaamheden vaak gewoon door. De griffie is bereikbaar, er worden raadsvoorstellen gelezen en moties en betogen voorbereid. Alleen met kerst en het zomerreces worden de taken over het algemeen echt even op pauze gezet.

Ondernemers Scharlo bezorgd om rotondeplannen

Ondernemers Scharlo bezorgd om rotondeplannen

27 juni 2025

70% omzetverlies: 'Dat vangen we niet op'

‘Communicatie ontbreekt, omzetverlies dreigt’

Kat in de zak aangekocht

Kat in de zak aangekocht

6 juni 2025

Column Mieke Biesheuvel (raadslid Leefbaar Alkmaar)

Heringebruikname Robonsbosweg Na jaren leegstand en een heleboel gesteggel in politiek Alkmaar is het eindelijk zover: het pand aan de Robonsbosweg (het oude be

Wie wordt de nieuwe kinderburgemeester van Alkmaar?

Wie wordt de nieuwe kinderburgemeester van Alkmaar?

30 mei 2025

Kandidaat moet in Alkmaar wonen en in groep 6 of 7 zitten

Burgemeester Anja Schouten zoekt hulp van jonge stadsgenotenDe gemeente Alkmaar is op zoek naar een nieuwe kinderburgemeester. Sinds drie jaar mogen kinderen me

Waar zijn de rederijkers gebleven?

Waar zijn de rederijkers gebleven?

23 mei 2025

Column Devon Zwierenberg

Alkmaar had ooit een traditie waar je trots op mag zijn: het publiek debat. In de tijd van de rederijkers waren stadszaken niet alleen iets voor de raadzaal of de borreltafel, maar voor het podium. Dichters, denkers en burgers traden op, scherp en betrokken, over thema’s die de stad en de dorpen bezighielden. Bestuur, moraal, beleid, het werd besproken waar iedereen bij kon zijn.

Nieuwe regels voor bootbezitters

Nieuwe regels voor bootbezitters

16 mei 2025

Alkmaar test vergunningensysteem voor ligplaatsen in binnenstad

Sinds 1 april 2025 is het in Alkmaar alleen toegestaan om met een vergunning een vaartuig aan te leggen in de binnenstad. De proef geldt voor de Lindegracht, Oudegracht, Baangracht, Kooltuin, Mient en Verdronkenoord. De proef loopt tot eind 2025 en wordt daarna geëvalueerd.

35 nieuwe standplaatsen voor woonwagens in Alkmaar

35 nieuwe standplaatsen voor woonwagens in Alkmaar

25 april 2025

Bestevaerstraat en Vroonermeer Driehoek

De gemeente Alkmaar breidt het aantal woonwagenstandplaatsen uit met 35 nieuwe plekken, verdeeld over twee bestaande locaties: de Bestevaerstraat en de Vroonerm

Nieuwe jeugdvisie Alkmaar

Nieuwe jeugdvisie Alkmaar

11 april 2025

ambitieus plan, maar wat betekent het voor de praktijk?

De gemeente Alkmaar heeft een nieuwe jeugdvisie gepresenteerd, met als doel dat elk kind veilig, gezond en met gelijke kansen kan opgroeien. Deze visie richt zi

Meer m2 Cultuur in Alkmaar

Meer m2 Cultuur in Alkmaar

11 april 2025

Stedelijk Museum, De Vest en Poppodium Victorie mogen uitbreiden

Op dinsdag 8 april heeft het college van burgemeester en wethouders van Alkmaar de Ontwikkelagenda Cultuur tot 2040 vastgesteld. Deze agenda volgt op de eerder

We bouwen voor mensen en niet voor auto’s

We bouwen voor mensen en niet voor auto’s

4 april 2025

Column Tineke Bouchier -Raadslid GroenLinks-PvdA Alkmaar

Alkmaarse parkeernorm: Een rem op de woningbouw

Macht erotiseert alleen voor mannen, maar niet voor vrouwen

Macht erotiseert alleen voor mannen, maar niet voor vrouwen

28 maart 2025

de eerste en huidige vrouwelijke burgemeesters van Alkmaar in gesprek

Burgermoeders in gesprek in De Alkenaer

Zakken vol, maar wie leegt ze?

Zakken vol, maar wie leegt ze?

21 maart 2025

Column IkWik

De politiek in Alkmaar voelt steeds meer als een spelletje poker. Kaarten tegen de borst, inzetten zonder al te veel prijs te geven. Ondertussen vragen inwoners zich af: wanneer gaan al die grote plannen nou echt van start?

Kiest Alkmaar voor de Wieler Topsport?

Kiest Alkmaar voor de Wieler Topsport?

26 februari 2025

Gemeente Alkmaar kiest voor een nieuw Sportpaleis

Alkmaar en wielersport gaan al decennialang hand in hand. Van baanwielrennen in het Sportpaleis tot BMX bij Geestmerambacht, de stad heeft een rijke fietscultuu

Van te veel spektakel wankel je allicht

Van te veel spektakel wankel je allicht

25 februari 2025

Gemeenteraad Alkmaar worstelt met Lucebert

het mag niet te veel zijn niet rommelen daarboven prakkezeren in grijs ijs mag ik heb ook het hart vol rode lijm gegeten tegen het ontploffen van details van te

Prettige kerstdagen!

Prettige kerstdagen!

20 december 2024

Column: Victor Kloos

Zwarte Piet en Sinterklaas zijn al weer een tijdje het land uit. Tja, zwarte Piet bestaat al een tijdje niet meer. Die ziet er tegenwoordig uit als iemand die z

Subsidie impuls jongerencultuur wordt verlengd

Subsidie impuls jongerencultuur wordt verlengd

20 december 2024

Minimaal 14 nieuwe initiatieven worden ondersteund in 2025

Jongeren in de gemeente Alkmaar krijgen ook in 2025 de kans om hun creatieve talenten te ontwikkelen en culturele activiteiten te organiseren. Door een verlenging van de specifieke uitkering (SPUK) Impuls Jongerencultuur door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, kan het overgebleven budget van 2024 ook in 2025 worden ingezet voor deze ondersteuning vanuit de gemeente.

Sociaal Cultureel Planbureau benadrukt het belang van sociale cohesie

Sociaal Cultureel Planbureau benadrukt het belang van sociale cohesie

13 december 2024

Hoger opgeleiden voelen meer sociale verbinding dan lager opgeleiden

Uit drie recente onderzoeken van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) blijkt dat veel Nederlanders zich thuis voelen in hun land en actief bijdragen aan so

Zakelijk financieel geschil kosten Regionaal Wooncentrum

Zakelijk financieel geschil kosten Regionaal Wooncentrum

13 december 2024

Over de kosten die zijn gemaakt tijdens het verblijf van Castricumse statushouders

De gemeente Alkmaar en de gemeente Castricum hebben een zakelijk geschil over de kosten die zijn gemaakt tijdens het tweejarig verblijf van de Castricumse statushouders in het Regionaal Wooncentrum aan de Picassolaan in Alkmaar.

Skaeve Huse

Skaeve Huse

6 december 2024

Column: Mieke Biesheuvel

Afgelopen maandag is tijdens de voortzetting van de raadsvergadering van 28 november een motie vreemd aangenomen over het project Skaeve Huse. Ik was namens Leefbaar Alkmaar een van de indieners van deze motie.

Debat Moslimhaat-incident in Alkmaar: “Trots op de Alkmaarse gemeenteraad''

Debat Moslimhaat-incident in Alkmaar: “Trots op de Alkmaarse gemeenteraad''

6 december 2024

Column: Mohamed Nabih

Het nieuw rapport van de FRA laat zien dat het fenomeen ‘Moslimhaat’ aan het toenemen is. Het onderzoek laat zien dat 47% van de Europese Moslims zich weleens gediscrimineerd voelt. In 2016 was dit 39% een stijging van 8%. Als je naar Nederland kijkt dan zie je dat door verschillende dynamieken in binnen- en buitenland de polarisatie ook sterk is gegroeid.

Kerst in Alkmaar – een tijd van verbinding

Kerst in Alkmaar – een tijd van verbinding

6 december 2024

Column: Fanny Schuijt

December staat voor de deur. Voor velen is dit dé maand van warmte, lichtjes, gezelligheid en samenzijn. Niet iedereen in Alkmaar ervaart dat echter zo. Terwijl

Liander en gemeente Alkmaar werken aan stroomoplossing Boekelermeer

Liander en gemeente Alkmaar werken aan stroomoplossing Boekelermeer

6 december 2024

Naar verwachting gaat het flexibel groepscontract eind 2025 in

Netbeheerder Liander en de gemeente Alkmaar hebben een intentiecontract getekend om gezamenlijk te werken aan een flexibel groepscontract voor het havengebied B

Groene groei in Alkmaar: Het kanaalpark

Groene groei in Alkmaar: Het kanaalpark

6 december 2024

Column: Roy Seignette

Alkmaar staat op een kruispunt. Willen we een stad die alleen groter wordt, of een stad die echt beter wordt?

65 miljoen in Regio Deal voor Noord-Holland Noord

65 miljoen in Regio Deal voor Noord-Holland Noord

15 november 2024

Samen aan de slag voor de brede welvaart in de regio

”Fantastisch dat Noord-Holland Noord de krachten heeft gebundeld en een ambitieuze Regio Deal heeft afgesproken. Ik wens ze daarmee heel veel succes!”, aldus Minister Keijzer

Veiligheid en leefbaarheid voorop

Veiligheid en leefbaarheid voorop

15 november 2024

Column: Devon Zwierenberg

Alkmaar groeit en bloeit, maar met die groei komen ook nieuwe uitdagingen. Verkeersveiligheid, drukte en de leefbaarheid in onze buurten zijn onderwerpen die ve

Veiliger en groenere inrichting van de Helderseweg Noord

Veiliger en groenere inrichting van de Helderseweg Noord

8 november 2024

De gemeente heeft verschillende varianten voor de herinrichting onderzocht

De Viaanse Molen, aan de noordkant van Alkmaar, verandert de komende jaren van een kantorenlocatie naar een nieuwe stadswijk van Alkmaar. Dat vraagt om een ande

134 pleegouders gezocht

134 pleegouders gezocht

8 november 2024

Crisisopvang, deeltijdopvang of voltijdopvang

Er is al jaren een tekort aan pleegouders. Terwijl er jaarlijks ook meer kinderen pleegouders zoeken. De Week van de Pleegzorg, van 6 – 13 november, vraagt aand

Alkmaar krijgt eigen gemeentelijke ombudsman

Alkmaar krijgt eigen gemeentelijke ombudsman

1 november 2024

De ombudsman onderzoekt klachten van inwoners over de gemeente

De gemeente Alkmaar krijgt een eigen gemeentelijke ombudsman vanaf 1 januari 2025. De gemeentelijke ombudsman onderzoekt klachten van inwoners over de gemeente.

Woningnood

Woningnood

1 november 2024

Column: Mieke Biesheuvel

Het is algemeen bekend: in Nederland heerst al jaren een enorme krapte op de woningmarkt, en die wordt steeds benauwder. In alle segmenten en voor alle doelgroe

Littekens

Littekens

18 oktober 2024

Column: Victor Kloos

En dan lees je het weer in de krant; dat het nog te veel voorkomt dat er te laat wordt ingegrepen rond huiselijk geweld. Natuurlijk gaat er veel ook goed in hulpverlening. Maar als je dit dan weer leest dan raakt dat me.

Vieringen voor iedereen: laat de jeugd niet buiten staan

Vieringen voor iedereen: laat de jeugd niet buiten staan

18 oktober 2024

Column: Devon Zwierenberg

De viering van Alkmaars Ontzet is altijd een hoogtepunt in de stad, een feest vol traditie, samenhorigheid en plezier. Voor veel jongeren eindigde de viering va

Een dorpskroniek: zondag 6 oktober

Een dorpskroniek: zondag 6 oktober

11 oktober 2024

Column: Matthijs de Boer

Op zondag 6 oktober werd er voor het eerst sinds 2017 weer een veiling georganiseerd door Stichting Dorpskerk Graftdijken ten behoeve van de Dorpskerk West-Graf

Geen wind? Geen vuur!

Geen wind? Geen vuur!

4 oktober 2024

Column: Kıvılcım Pinar

Oktober: de blaadjes vallen van de bomen en de houtkachels en open haarden gaan massaal aan. Maar niet in Amersfoort dit jaar, want daar heeft de gemeente een s

Wat doet het Alkmaars college met onze woningcorporaties?

Wat doet het Alkmaars college met onze woningcorporaties?

4 oktober 2024

GroenLinks PvdA stelt raadsvragen

De Alkmaarse woningcorporaties willen meer bouwen maar lopen bij de gemeente Alkmaar tegen een muur op. In een interview met NHD op 29-09-2024 vertellen zij waar zij tegenaanlopen. De fracties van GroenLinks Alkmaar, PvdA Alkmaar, Leefbaar Alkmaar, Partij voor de Dieren, SP Alkmaar en ChristenUnie Alkmaar zijn hiervan geschrokken en stellen vragen aan het college.

De donkerste vorm van onverdraagzaamheid

De donkerste vorm van onverdraagzaamheid

4 oktober 2024

Column: John van der Rhee

Op dinsdag 7 oktober, als de Ontzet viering start met de kranslegging bij Victorientje, zijn op 16 NS stations “sit-ins” aangekondigd door een samenraapsel van actiegroepen. Ook in Alkmaar.

Dapper standhouden

Dapper standhouden

4 oktober 2024

Column: Steven Smit

Iedereen is van de wereld en de wereld is van iedereen. Dit zong de te vroeg overleden zanger Thé Lau van de band The Scene. Soms zet een tekst van een lied je