Op vrijdag 24 april openden wethouder Christiaan Peetoom en Monique Ravenstijn van Jumbo Monique de vernieuwde Laat-midden feestelijk. Maanden van werkzaamheden zijn voorbij: de straat heeft nieuwe bestrating, meer groen en duidelijkere looproutes. Het gedeelte tussen de Ridderstraat en de Huigbrouwerstraat ziet er merkbaar anders uit.
Wat is er veranderd?
De straat is smal, dus de aanpak was precies. Er kwamen smalle plantvakken met bomen, planten en bloemen, met randen van natuursteen. In de rijbaan ligt straatwerk in de zogeheten 'Alkmaarse mix': een combinatie van rode en gele stenen. Oude klinkers zijn hergebruikt in de stoepen. Bij de ingang van fietsenstalling De Afstap ligt een speciaal patroon dat de entree direct duidelijk maakt. Wethouder Peetoom bij de opening: "Mensen kunnen nu makkelijker langs de winkels wandelen en hun fiets parkeren in fietsenstalling De Afstap. Ook zijn er duidelijke plekken voor laden en lossen. Het gebied is groener en prettiger geworden en maakt de binnenstad van Alkmaar nog gastvrijer."
Hoe verliep de opening?
De opening was niet zomaar een lint doorknippen. Bosnimfen nodigden bezoekers en ondernemers uit om een wens voor de toekomst van de Laat in een wensboom te hangen. Die bosnimfen lopen ook daarna elke vrijdag- en zaterdagmiddag rond: ze delen een kleine attentie uit en wijzen bezoekers de weg naar de winkels op de Laat-midden en in de Prachtstraatjes.
Onderdeel van een groter geheel
De vernieuwde Laat-midden sluit aan op de Laat-west, die eerder al een vergelijkbare herinrichting kreeg. Samen vormen ze het kernwinkelgebied van de binnenstad, verbonden door de vergroende Prachtstraatjes. Ook De Heul, in het verlengde van de Laat, is inmiddels opnieuw ingericht met nieuwe bestrating en meer groen als groene fietsroute door de binnenstad.
Langestraat volgt
De Laat-midden geldt nu als voorbeeld voor wat er met de Langestraat kan gebeuren. De gemeente vraagt inwoners, ondernemers en bezoekers mee te denken over hoe die straat er straks uit moet zien. Er is nog geen ontwerp: de reacties die binnenkomen, vormen de basis voor het programma van eisen. Online meepraten kon tot en met 29 mei 2026 via alkmaar.nl/herinrichting-langestraat.
Praktische informatie
- Locatie: Laat-midden, Alkmaar (tussen Ridderstraat en Huigbrouwerstraat)
- De straat is vrij toegankelijk en open voor bezoekers
- Bosnimfen lopen vrijdag- en zaterdagmiddag door de straat
- Meer informatie over de herinrichting: alkmaar.nl/herinrichting-laat-midden


















































