Het wordt weer spannend op de wijngaard. Tussen de bladeren verschenen de afgelopen weken overal kleine bloemtrosjes. Piepkleine bloemetjes, nauwelijks zichtbaar en allerminst spectaculair — maar dit jaar lijken het er wel extreem veel. De eerste trosjes staan zelfs al in bloei.
Toch hoop ik dat ze nog even wachten, tot het volgende week weer droog en zonnig wordt. De wijnstok is een zelfbestuiver: de bloemetjes bevruchten zichzelf. Bijen zijn niet nodig, een zuchtje wind is al genoeg.
We hebben een fantastisch voorjaar achter de rug op Domein Bergen. Warm en droog — ideaal voor onze wijnranken. Ze staan er fris, krachtig en sterk bij.
Toch zijn juist de komende weken cruciaal. Tijdens de bloei kan een goed bestoven bloemtrosje uitgroeien tot een volle, gezonde druiventros. Geen bloei betekent: geen oogst.
Bij de jongste wijnranken halen we de bloemtrosjes dit jaar nog weg. Vruchtzetting vraagt veel energie van de plant, terwijl die energie nu hard nodig is voor de groei. Bij elke wijnstok zoek je weer die ene juiste balans: tussen de kracht van de plant en de wijn in je glas.
Sico
wijngaardenier











